ENERGETICKÁ HOSPODÁRNOSŤ
Energetická hospodárnosť u rodinných domov predstavuje množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody.
Energetická hospodárnosť je zdokladovaná pri stavebnom povolení Projektovým energetickým hodnotením budovy a pri kolaudácii Energetickým certifikátom.
Už pri návrhu a spracovávaní projektovej dokumentácie je potrebné zohľadňovať parametre, ktoré najviac ovplyvňujú požadovanú energetickú hospodárnosť (hrúbka zateplenia obvodového muriva, strešného plášťa, základov a konštrukcií v kontakte s terénom, kvalita okien, technické vybavenie domu, týkajúce sa vykurovania a prípravy TÚV – rekuperácia vzduchu, solárny ohrev vody, výroba elektrickej energie pomocou fotovoltických panelov, vykurovanie napríklad pomocou tepelného čerpadla).
Ďalšími dôležitými faktormi ovplyvňujúcimi energetickú hospodárnosť v procese tvorby projektu sú:
- umiestnenie rodinného domu na pozemku
- jeho orientácia k svetovým stranám
- veľkosť a orientácia presklených plôch
- členitosť tvaru domu
Dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú energetickú hospodárnosť v procese realizácie sú:
- kvalita použitých stavebných materiálov
- kvalita realizácie stavby
Projektové energetické hodnotenie posúdi navrhnuté materiály z projektovej dokumentácie. Počas výstavby môže dôjsť k zmene materiálového riešenia, a preto je potrebné ku kolaudácii vypracovať Energetický certifikát, ktorý odzrkadlí reálne použité materiálové a technologické riešenie rodinného domu.
Od januára 2016 je v platnosti legislatíva, podľa ktorej projektované novostavby musia spĺňať požiadavky energetickej triedy A1. Od 1.januára 2021 pre všetky novostavby rodinných domov platí energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie daná hornou hranicou energetickej triedy A0.
Všetky katalógové projekty rodinných domov Sikard od roku 2016 spĺňajú požadovanú podmienku energetickej hospodárnosti budov, ktorá je definovaná hodnotou globálneho ukazovateľa primárnej energie - v triede A0 alebo v triede A1. Projekt rodinného domu musí spĺňať energetickú náročnosť budovy k dátumu, ku ktorému bolo stavebné povolenie vydané.
Splnenie podmienok požadovanej energetickej hospodárnosti v procese projektovania a realizácie sa prejaví nielen na nižších účtoch za vykurovanie, ale aj zvýšením celkového komfortu bývania, a v neposlednom rade bude zabezpečený aj pozitívny dopad celkovo na životné prostredie.
Katalóg projektov rodinných domov Sikard na rok 2022 obsahuje nielen modely domov spĺňajúce podmienky pre udelenie dotácií zo ŠFRB, ale aj pre udelenie dotácií pre novostavby rodinných domov s takmer nulovou spotrebou energie.